Yöneticiler İçin Koçluk Eğitimi

Bu yazımızda yöneticiler için koçluk eğitimini ve akademi olarak bu noktada hangi çalışmaları yaptığımız üzerinde duracağız.

Yöneticiler İçin Koçluk Eğitiminde Nelere Odaklanıyoruz?

Yöneticiler için koçluk eğitiminde, özellikle etkin dinleme ve güçlü soru sorma becerilerine odaklanıyoruz. Aynı zamanda duygusal zeka yetkinliklerine odaklanıyoruz.

212 Derece Koçluk Akademisi olarak, kurumsal vizyonu destekleyecek ve yüksek performans kültürü oluşturacak yöneticiler için koçluk eğitim programları hazırlamaktayız. İnsanın en nihai ekonomik kaynak olduğunu bilerek ve pozitif değişimi esas alarak, yönetici&lider gelişim programları ve ekip yapılandırma çalışmaları yürütmekteyiz. Amacımız koçluk temelinde üretken, verimli ve farkında eko sistemlerin inşa edilmesine yardımcı olmak. Bu anlamda “Liderlik gerçeği vizyona dönüştürme kapasitesidir” sözünü önemsiyoruz.

Yöneticiler İçin Koçluk Eğitimi
Yöneticiler İçin Koçluk Eğitimi

Yöneticiler İçin Koçluk Eğitimi

Kurumsal Alanda RLAC (Koç Gibi Lider) Eko Sistemi olarak adlandırdığımız Uluslararası Akredite ( Association For Coaching – İngiltere) bir program sunuyoruz. Bu eko sistem 3 önemli adımdan oluşuyor. Çıkış noktamız yöneticilere koçluk becerilerini kazandırmak.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, çalışanların öğrenme ve gelişiminin daha büyük bir kısmı iş esnasında gerçekleşiyor. Resmi eğitimler çalışanların gelişimini destekliyor ve bu masanın sadece bir ayağı. Yöneticilerin bu sürece aktif olarak katılarak çalışanları desteklemesi ise diğer bir ayağı. Bu anlamda programın ilk aşamasında yöneticilerin çalışan becerilerini geliştirmek için kullanacakları koçluk yetkinliklerini kazandırıyoruz. Aynı zamanda yöneticilerimiz koçluğun yönetim alanında sağladığı bir çok faydayı da keşfetmiş oluyor. Bu süreçlerden sonra önemli bir gözlemimiz performans görüşmelerinin ilerideki gelişimi destekleyecek şekilde tasarlanması. Kurum içi bilgi paylaşımının üst seviyelere çıkması da elde ettiğimiz sonuçlar arasında. Tüm bunlarla birlikte departmanlar arası iletişim ve desteğin artması da önemli sonuçlar arasında yer alıyor.

Yöneticiler İçin Koçluk Eğitimini almamış yöneticilerde sıklıkla şu hataları gözlemliyoruz.

  1. Çok fazla konuşmak
  2. Yönlendirme yapmak
  3. Tavsiye vermek
  4. Etkin dinleyememek
  5. Çalışanı hazırlamadan direnç göstereceği bir çalışmaya yönlendirmek
  6. Sorumluluk vermemek ve otorite kurmak
  7. Geri bildirim vermek yerine suçlayıcı yaklaşım göstermek

Duygusal Zeka ve Yöneticiler İçin Koçluk Eğitimi

Sağlıklı bir eko sistem için aynı zamanda  kendi içinizde ve diğerlerinde İstediğiniz yüksek performansı sağlamak, kişilerarası etkinizi istediğiniz seviyeye çekmek için duyguları akıllıca kullanmaya ihtiyacınız var. Duygusal Zeka alanında çalışmalar yapan bilim insanı Danie Golmen, her tür iş için duygusal zekanın, olağanüstü performansın ortaya çıkması adına yetenek ve teknikten iki kat daha önemli bir bilişen olduğunu ortaya koyuyor. Liderlik söz konusu olduğunda bunun her şey olduğunu söylüyor. Böylelikle yöneticilerimiz değişimi nasıl yöneteceğini, çatışmaları nasıl ele alacağını ve yüksek performanslı ekiplerin nasıl kurulacağını fark etmiş oluyor.

“Yönetici ve liderlerin daha etkin gelişimi için 1-1 koçluk yapıyoruz.”

RLaC Eko sisteminin bir diğer ayağı, yöneticilerin ve ekiplerin kendine özel gelişim ihtiyaçları. Bu ihtiyaçlar akut veya önceden gelen kronik problemler olabilir. Örneğin yöneticimiz görevine yeni atanmış veya yeni bir ekip kuruyor olabilir. Veya ekibin bir fonksiyonundaki aksaklığa müdahale edilmesi gerekiyor olabilir. 1-1 yönetici ve takım koçluğu çalışmaları ile ekiplerin spesifik alanlarda gelişimine destek oluyoruz. Farklı liderlik ve ekip değerlendirme araçları ile yüksek performanslı ekipler için yol haritaları oluşturuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Hedef Belirleme Soruları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

212 Derece Koçluk Akademisi 2023