Yöneticiler İçin Koçluk Becerileri; Uluslararası Onaylı Koç Gibi Lider Eğitimi

Yöneticiler İçin Koçluk Becerileri Eğitimimiz, dünyanın önde gelen koçluk otoritesi AC(Association For Coaching) ve ICF tarafından onaylı Lider Koçluk programıdır. Programın sonunda katılımcılarımıza dünya çapında tescilli bir marka olan RCLAC ( Recognized Course Leader as Coach ) sertifikası verilir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, çalışanların öğrenme ve gelişiminin daha büyük bir kısmı iş esnasında gerçekleşiyor. Resmi eğitimler çalışanların gelişimini destekliyor ve bu masanın sadece bir ayağı. Yöneticilerin bu sürece aktif olarak katılarak çalışanları desteklemesi ise diğer bir ayağı.Bu anlamda koçluk, yönetici ve liderlerin çalışan becerilerini geliştirmek, performansı yükseltmek, arzulanan iş değerleri ve tutumunu ortaya çıkartarak motivasyon telkin etmek için kullandıkları interaktif bir süreçtir.

Yöneticiler İçin Koçluk Becerileri eğitiminde  sizlere koçluk disiplinin prensipleri ve uygulamaları tanıtılacak olup, aynı zamanda koçluğun yönetim alanında sağlayacağı faydaları  keşfedeceksiniz. Yönetici rolünde koçluk yapmak adına değerli yeni beceriler ve araçlar ile tanışacaksınız. Deneyimli koçlardan geri bildirim ve süper vizyon alarak, güvenli bir öğrenme ortamında deneyimsel öğrenmeye odaklanacaksınız.

Programın devam eden 2. Modülünde takım lideri ve takım koçu kavramlarına açıklık getirilecek aynı zamanda takımlarda ilerlemeyi zorlaştıran işlevsel bozukluklara bir koç olarak nasıl müdahale edeceğinize dair uygulamalar göreceksiniz. Sistem düşüncesi üzerinden takım organizasyonlarını anlamaya çalışacağız. Takım değerlendirmeleri, sorumluluk ve eylem planlama ve takımla birlikte problem çözme tekniklerini öğrenecek ve uygulama şansı bulacaksınız.

Yöneticiler İçin Koçluk Becerileri Eğitimi

Yöneticiler İçin Koçluk Becerileri Eğitimi

Koç gibi liderlik, çalışanlara koçluk yaparak onların potansiyellerini ortaya çıkarmaya, rehberlik etme, desteklemeye odaklanır. Bu liderlik tarzı, bireylerin hedeflerini ve amaçlarını belirlemelerine, sorumluluk almalarına ve potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmayı amaçlar. Böylece bireylerin sorunların üstesinden gelmek adına çözüm ve kendi cevaplarını bulmalarına yardımcı olurlar. Bu tarz bir liderlik çoğunlukla doğrudan çözüm sunmaz.

Koç gibi liderler değerler ve güven temelinde ilişki kurarlar ve takım üyelerinin başarılarını bu temelde desteklerler. Koç gibi liderlik, sadece bireylerin gelişimini desteklemekle kalmayıp aynı zamanda takım performansını artırmak için de etkilidir.

Liderler, takımın bilgi ve yeteneklerini birleştirmelerini, kapasitelerini geliştirmelerini, inisiyatif kullanmalarını teşvik eder. Liderler, etkili dinleme becerileriyle takım üyelerini anlar ve onların fikirlerini ve görüşlerini önemser. Bu tarz bir yaklaşım, takım üyelerinin birbirleriyle daha iyi iletişim kurmalarını ve daha verimli bir şekilde çalışmalarını sağlar Takım üyelerinin güçlü yönlerini ortaya çıkarmak için onlarla birlikte çalışır. Liderlikte koçluk yaklaşımını kullanmak uzun vadeli başarıyı teşvik eder ve takım üyelerinin bireysel ve kolektif hedeflerini destekler.

Yöneticiler İçin Koçluk Becerileri Eğitiminin Amacı

  • Koçluk ve Mentorluk Ayrımını Fark Etmek
  • GROW Modeli ile Koçluk
  • Aktif Dinleme
  • Güçlü Sorular Sorma
  • Değerler ile Yönetmek
  • Koçluk Kültürü Oluşturmak
  • Koçluk Zihniyetinde Kalmak
  • Geri bildirim-İleri bildirim

Hedef Belirleme

Yöneticilerin İçin Koçluk Becerileri Niçin Önemli?

Performans Gelişimi: Yöneticiler için koçluk becerileri özellikle çalışanların potansiyelini keşfetmelerine, hedeflerinde netleşmelerine ve bu hedeflere ulaşma yollarını belirlemelerine yardımcı olur. Yöneticiler, koçluk yaklaşımını kullanarak çalışanları destekleyebilir, geribildirimde bulunabilir, güçlü yanların kullanılmasını ve geliştirilmesini sağlayabilir

Motivasyon ve Enerjinin Doğru Kanalize Edilmesi: Çalışanların motivasyon kaynaklarını fark etmek ve doğru odaklamak günümüz iş dünyasında daha önemli bir hale geldi. Yöneticiler koçluk becerilerini kullanarak çalışanların motivasyonunu çalışan bağlılık düzeyini de pozitif olarak etkiler. Yöneticiler değer temelinde çalışanları destekleyerek, güven ve saygı ortamı yaratarak motivasyonlarını artırabilir ve onları başarıya teşvik edebilir.

Gelişimin Desteklenmesi: Koçluk becerisi ile yöneticiler çalışanların hedeflerini ve ihtiyaçlarını anlamak, bireysel gelişim planları oluşturmak ve kaynakların etkin kullanılması konusunda destek olabilir.

Daha Etkili Geribildirimde Bulunma: Koçluk yaklaşımı kullanılarak, çalışanlara destekleyici ve gelişim alanları konusunda sürekli geribildirim sağlanabilir. Etkili geribildirim yeteneklerin ortaya çıkmasını ve davranış etkilerinin değerlendirilmesini sağlar. Gerçekçi ve yapıcı geribildirim, çalışanların gelişimini destekleyecek ve onları motive edecektir

Performance

Performance

Etkin Dinleme ve Empati: Koçluk becerilerinin temelinde etkin dinleme yer alır. Yöneticiler çalışanlarıyla iletişim kurarken onları oldukça etkin dinlemeli ve ne hissettiklerini anlamaya çalışmalıdır. Etkin dinleme ve empati özellikle odağın problemden daha çok çözüme yönelmesini sağlar. Karşılıklı oluşacak sinerjinin temelinde etkin dinleme yatar.

Güçlü Sorular ile Farkındalık Oluşturma: Yöneticiler güçlü soru sorma teknikleri çalışanların düşünmelerini ve kendi çözümlerini bulmalarını sağlar. Böylelikle çalışanların sorumluluk alma kapasitesine katkı sağlar. Ayrıca motivasyon sağlayıcı ve rehberlik edici sorularla da çalışanların farkındalığını arttırır.

Kurumsal Referanslarımız

Tüm kurumsal referanslarımız inceleyin.

Yöneticiler İçin Koçluk Becerileri Eğitimi için bizimle iletişime geçin. info@212derece.com adresinden ve +90 535 030 212 1 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

KATILIMCI

212 Derece Koçluk Akademisi 2023