Sizin Düşünce Tarzınız Nedir?

Düşünme tarzı soruları İnsanların sorunlara nasıl yaklaştıkları, nasıl karar aldıklar, bilgiyi nasıl seçip kullandıkları – bütün bunlar, “düşünme tarzının” bileşenleridir. Düşünme tarzınız, takımınızın yaratıcılık ve karar alma süreçlerine katkınız üzerinde büyük etki yapar. Bunun yanında sizinle bir başka takım üyesinin arasındaki sürekli çatışmanın, ikinizin konuları ele alış biçiminizin farklı olmasından kaynaklandığını da fark edebilirsiniz. Kendi düşünme tarzınızı güçleriniz arasına katmayı ve kendinizle diğer takım üyeleri arasındaki uçuruma kendi düşünce tarzınızı tanımlayarak bir köprü kurmayı öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki soru seti, ünlü psikiyatr Jung’un psikolojik tipler teorisine dayanmaktadır. Burada düşünme tarzı ile ilgili kişiler arasındaki farklılıkların dört önemli kaynağıyla ilgili dört soru bulunmaktadır:

• Eylem yönelimli mi yoksa düşünce yönelimli miyim?

• Gerçeklere mi yoksa fikirlere mi dayanarak düşünüyorum?

• Mantık odaklı mıyım yoksa değer odaklı mı?

• Belli bir düzen içinde mi yoksa kendiliğinden mi düşünüyorum?

Her ikiliden size uyanı seçebilmek için aşağıdaki listede size uyan ifadeleri seçin. Sonra her ikili için seçilenleri hesaplayın. Eğer “eylem yönelimli” bölümdeki seçimler daha fazlaysa, sizin eylem yönelimli bir düşünce tarzınız var demektir.(Her ikilide belirgin bir biçimde yana eğilimli olmayabileceğinizi de akılda tutun.)

Düşünme tarzınızın belirgin özelliklerini bir kez saptayınca, düşünme tarzınıza ilişkin her bir ikilideki ifadeleri yeniden okuyun. Takımınızda herhangi bir ikili ile ilgili olarak size zıt özellikleri taşıyan biri var mı? Bu ifadeler sizinkilerle karşılaştırıldığında onun güçlü yanlarına ilişkin neler söylüyor? İkinizin güçlü yanlarını bir araya nasıl getirebilirsiniz?

Bir önceki yazımız olan Koçluğun Çoklu Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

212 Derece Koçluk Akademisi 2023