Profesyonel Koçluk Nedir?

MCC Profesyonel Koç Can Deniz Timur’un Kaleminden Koçluk Nedir ve Ne Değildir?

Profesyonel Koçluk Nedir? 

Sir Jhon Whitmore’un “Koçluk gelecekteki ihtimallere odaklanır, geçmişteki hatalara değil.” cümlesi koçluk nedir sorusunu oldukça basit ve yalın olarak cevaplıyor.. Bu kısa cümle kendi içinde çok önemli mesajlar barındırıyor. Koçluk söz konusu olduğunda gelecekte yeni ihtimaller, yeni deneyimler ve muhteşem öğrenmeler söz konusu. Bir elimizde geçmişte karşılaştığımız problemler, diğer elimizde ise gelecekte oluşturacağımız çözümler var. Bu anlayış, potansiyelimizi serbest bırakmamız ve öğrenmeye açıklık ve için güçlü bir zemin oluşturuyor.

Niçin Koçluk?

Ben, koçluğun  babası olarak anılan Sir Jhon Whitmore’un öğretilerini benimseyen ve hayata geçirmeye çalışan bir koç olarak onun meşe palamudu örneğini koçlukta çok etkili buluyorum. Meşe palamudu ticari amaçla ekildiğinde, kazık kökü kesilip toprağa ekiliyor.  Doğada bu kazık kökleri meşe palamudunun toprakta daha derinleşmesini ve suya ulaşmasını sağlıyor. Usta bir bahçıvan, kazık kökünü bir ağırlık ile toprağa bırakır. Meşe palamudu bu şekilde daha çabuk büyür ve güçlenir. İşte her birimizin içinde desteklenmeye ve belki de uyandırılmaya ihtiyacı olan muhteşem bir potansiyel yani Meşe palamutları var. Bu anlamda  potansiyelimizi engelleyen şey nedir?  Yaşamın her alanında en iyi halimizi nasıl ortaya çıkartabiliriz?

Bence koçluk nedir?

Bu anlamda koçluk nedir sorusunun en yalın cevabı, bireylerin potansiyelini ortaya çıkartmak için onlara fırsat sunmaktır. Onları kendi akıllarının eşiğine taşıyarak sorumluluk almalarını sağlamaktır.

Profesyonel Koçluk ve Akıl Hocalığı

Koç ve akıl hocalığının popüler kültürde aynı anlamda kullanıldığına denk gelebilirsiniz. Profesyonel Koçluk eğitimlerimizde katılımcılarımızdan bazen şunları duyabiliyoruz. “Çevremdekiler iyi bir koç olacağımı söylüyorlar, sık sık bana akıl danışırlar.” Akıl hocalığında sizin deneyimleriniz, varsayımlarınız ve dünyaya bakışınız hâkimdir. Anılarınız, değer verdiğiniz düşünceler ve sizde çalışmış verimli olmuş uygulamalar. Aynı zamanda bir yere kadar karşınızdaki kişiye bu şekilde destek olabilirsiniz ve faydalı da olabilirsiniz.

Peki sürekli akıl vermek kişinin gerçek potansiyelini ortaya çıkarır mı? Ve bu akıl vermelerden herkeste aynı faydayı elde etmek mümkün mü? Tabii ki akıl hocalığını bir kalemde silemeyiz.   Bu anlamda mevcut düşünce modelimiz ile yarattığımız problemlerin üstesinden gelebilmek ve değişim sağlayabilmek adına yeni bir anlayışa ihtiyacımız var. Yeni bir anlayışı benimsemek ve geliştirmek için de kişisel bir farkındalığa ihtiyacımız var. Bu farkındalığı da içeriden (Kendi kendimize müdahaleler) ve dışarıdan müdahale edilmeden objektif bir gözlemle sağlayabiliriz.

Profesyonel Koçluk Ne değildir?

Koçluk ilişkisi, potansiyeli  ortaya çıkartmak, farkındalık kazandırmak ve öğrenmeyi kolaylaştırmak adına birlikte çalışmaktır. Bu anlamda profesyonel koçluk diğer disiplinlerden ayırılır. Çünkü  bir tanı koyma eğiliminde değildir. Profesyonel koçlukta iyileştirme ve terapi söz konusu değildir. Koç ve koçluk alan kişi arasında sistemli bir diyalog söz konusudur. Koç, danışanı yönlendirmekten ziyade istediği sonuçlara ulaşmasında yardımcı olur. Diyaloğun özünde yeni bir anlayış ile aksiyonlar geliştirmek ve değişim sağlamak yatar.  Koçluk sürecinde danışanın hedefleri netleştirilir. Aynı zamanda danışan mevcut durumu analiz eder.  Bununla birlikte ilerlemenin önündeki engelleri fark eder.

Niçin Koçluk Yetkinliğine İhtiyaç Var?

Aslında, ister profesyonel bir koç, bir lider, bir öğretmen veya bir danışman olun, birlikte çalıştığınız insanların daha üretken olmasını istiyorsanız bu tarz bir diyalog geliştirmeye ihtiyacınız olacak. Neden mi? Çünkü koçluk insanların yetenek ve becerilerini geliştirmek ve performanslarını arttırmak için oldukça faydalı bir yoldur. Bazı sorun ve zorlukların büyük problemlere dönüşmeden onların üstelerinden gelebilmede de yardımcı olacaktır. En önemlisi koçluk bireyin aradığı cevapları kendisinin bulmasına yardımcı olmayı sağlar. En nihayetinde, insanlar kendilerine sunulan çözümlerden ziyade kendi ulaştıkları çözümleri uygulamaya daha meyillidir

ICF Uluslararası Koçluk Federasyonu İçin Koçluk Nedir?

ICF tarafından koçluk, günümüzün belirsiz ve karmaşık ortamlarında özellikle önemli olan, kişisel ve mesleki potansiyeli en üst düzeye çıkarmak için ilham veren, düşünmeye teşvik eden ve yaratıcı bir süreçte müşteri ile ortaklık ilişkisi olarak tanımlanmaktadır.

Koçlar her müşteriyi kendi hayatlarında ve çalışmalarında uzman olarak kabul eder ve her müşterinin yaratıcı, becerikli ve bütün olduğuna inanırlar. Profesyonel bir koçluk ilişkisi, koçluk sürecindeki tarafların sorumluluklarını belirten bir anlaşmayı kapsar.

Kurucu koçumuz MCC Profesyonel Koç Can Deniz Timur, Koçluk nedir? Ne değildir? üzerine yazdı… Günümüz koşullarında niçin koçluğa ihtiyaç var sorusunu yanıtladı. Aynı zamanda Koçluk nedir ile ilgili sorularınız için MCC Koç Can Deniz Timur a candeniztimur@212derece.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz  Dünyaya Koçluk Penceresinden Bakmak kayıtlarımızı dinleyebilirsiniz.