Değişim ve Koçluk

Değişim ve Koçluk yazısında değişim sürecinde koçluk ne sağlar sorusuna odaklanacağız.

Değişim devam ediyor….

Dünya çok çabuk hızla değişiyor. Değişime ayak uyduran şirketler daha başarılı olacak. Bu değişimde yeni ürünler, yeni hizmetler ve yeni çalışma şekilleri ortaya çıkacak. Bu anlamda değişime uyum sağlama ve yeni şeyler öğrenme isteği gibi beceriler ön plana çıkacak. Yöneticilerin değişim süreçlerindeki başarısını bu beceriler belirleyecek.

Değişime Uyum İçin Neye İhtiyaç Var?

Değişime daha iyi ayak uyduran yöneticiler çalışanlarının da desteğini alan yöneticiler olacak. Bu durum çok da kolay olmayacak. Peki yöneticiler nasıl bu durumu kolaylaştırabilirler. Açıkçası yapılan araştırmalar gösteriyor ki, etkin dinleyen, güçlü sorular soran ve etkili geri bildirim sunabilen liderler değişim ve kriz süreçlerini daha rahat yönetiyor. Koçluk eğitimlerinde özellikle odaklandığımız alanlar etkin dinlemek ve güçlü sorular sormak. Yöneticiler özellikle direktif vermeye alışık olduklarından sorunların üstesinden soru sorarak gelinebileceğine başlangıçta inanmıyorlar. Şu bir gerçek ki, eğitim sonunda aldığımız en önemli geribildirim, gerçekten dinlemiyormuşum ve soru sormanın öneminin bu kadar farkında değildim.

Koçluk, komuta etmenin dışında çalışanın ve ekibin farkındalığı için güçlü sorular sorar. Etkin dinlemek ise güçlü sorular sormamızı sağlar. Çünkü bilinenler, varsayımlar ve ego gerçek bir dinlemeye engel oluyor.

Değişim ve Koçluk

Değişim sürecinde çalışanlara koçluk yapabilmek gerçekten sabır gerektirir. Bununla birlikte koçluk uzun bir maratonda olağanüstü sonuçlar verecektir. Örneğin koçluk İnsanları, değişimi bir tehditten ziyade bir şans olarak görmeleri konusunda cesaretlendirir. Aynı zamanda çalışanların değişimi kucaklamalarına ve anlamalarına yardımcı olur. Bu süreçte çalışanların ihtiyacı olan becerilerin tespit edilmesini sağlar. Koçluğun değişim sürecinde belki de en önemli etkisi olumsuz duyguların yayılmasını ve kontrolden çıkmasını engeller.

Bir işletme yeni uygulayacağı bir yaklaşıma tüm çalışanlarının uyum sağlamasını isteyecektir. Her çalışan bu isteğe aynı şekilde tepki göstermeyecektir. Bazı çalışanlar oldukça kolay uyum sağlayabilirken, bazı çalışanlar için bu durum daha zor olacaktır. Bu süreçte koçluk  yeni uygulamalara niçin ihtiyaç olduğunu, hangi noktalarda zorlanıldığı ve bu zorlukların nasıl üstesinden gelineceğini sorgulayacaktır.

Değişim Etkisi ve Koçluk

Değişim hareketleri bazen küçük bazen oldukça büyük olabilir. Örneğin değişim, hedef ve performans beklentileri için de olabilir ya da yeni departmanların açılması veya şirket birleşmeleri de olabilir. Şu bir gerçek ki çalışanların değişimden nasıl etkilenecekleri değişimin büyüklüğü ile ilgili değildir. Endişe mi, heyecan mı hissedeceğini belirleyecek olan şey değişimden nasıl etkilendiği olacaktır. Örneğin organizasyonun büyüdüğü bir şirketi düşünelim. Bunu ilerleme için şans gören çalışanlar bu durumu heyecan ile karşılayacak.  Organizasyona yeni kişilerin katılmasını endişe ile karşılayan çalışanlar ise bu durumdan hoşlanmayacaktır. Aynı zamanda bazı çalışanlar değişim ile başlangıçta daha iyi başa çıkacaklar, fakat tüm maratonda bunu aynı şekilde sürdüremeyebileceklerdir.

Dolayısıyla, çalışanların değişimi nasıl algıladıklarına dair yapılacak bir koçluk çalışması oldukça anlamlı olacaktır. Koçluk ile  negatif ve pozitif beklentileri ortaya çıkartıldığında, değişime adapte olmak adına bir harita elde etmiş olurlar. Bu harita çalışanların değişim için sorumluluk almalarını kolaylaştırır.

Unutmamak gerekir ki başarılı sonuçlar farklı alışkanlıklar ve kaslar gerektirir. Benim düşüncem koçluk kası gelişmiş şirketler yeni dönemde değişime daha iyi ayak uyduracak.

Sevgi + Katkı

Can Deniz Timur

Kurucu, MCC

Bir önceki yazımız olan Koçluk Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

212 Derece Koçluk Akademisi 2023