Koçluk Nedir?

MCC Profesyonel Koç Can Deniz Timur’un Kaleminden Koçluk Nedir ve Ne Değildir?

Koçluk Nedir? 

Sir Jhon Whitmore’un “Koçluk gelecekteki ihtimallere odaklanır, geçmişteki hatalara değil.” cümlesi koçluk nedir sorusunu oldukça basit ve yalın olarak cevaplıyor.. Bu kısa cümle kendi içinde çok önemli mesajlar barındırıyor. Koçluk söz konusu olduğunda gelecekte yeni ihtimaller, yeni deneyimler ve muhteşem öğrenmeler söz konusu. Bir elimizde geçmişte karşılaştığımız problemler, diğer elimizde ise gelecekte oluşturacağımız çözümler var. Bu anlayış, potansiyelimizi serbest bırakmamız ve öğrenmeye açıklık ve için güçlü bir zemin oluşturuyor.

Koçluk Nedir?
Koçluk Nedir?

Niçin Koçluk?

Ben, Sir Jhon Whitmore’un öğretilerini benimseyen ve hayata geçirmeye çalışan bir koç olarak onun meşe palamudu örneğini koçlukta çok etkili buluyorum. Meşe palamudu ticari amaçla ekildiğinde, kazık kökü kesilip toprağa ekiliyor.  Doğada bu kazık kökleri meşe palamudunun toprakta daha derinleşmesini ve suya ulaşmasını sağlıyor. Usta bir bahçıvan, kazık kökünü bir ağırlık ile toprağa bırakır. Meşe palamudu bu şekilde daha çabuk büyür ve güçlenir.

İşte her birimizin içinde desteklenmeye ve belki de uyandırılmaya ihtiyacı olan muhteşem bir potansiyel yani Meşe palamutları var. Bu anlamda  potansiyelimizi engelleyen şey nedir?  Yaşamın her alanında en iyi halimizi nasıl ortaya çıkartabiliriz?

Bu anlamda koçluk nedir sorusunun en yalın cevabı, bireylerin potansiyelini ortaya çıkartmak için onlara fırsat sunmaktır. Onları kendi akıllarının eşiğine taşıyarak sorumluluk almalarını sağlamaktır.

‘’Hiç kimseye hiçbir şey öğretemezsiniz, olsa olsa onu kendinde keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz.’’ Galileo Galilei

Koçluk, en iyi performansı geliştirmeye odaklanır. Koç danışanın potansiyelini tam olarak ortaya çıkartmak için oradadır. Koçluk, değişim üzerinden ilerlemek ve bir hedefe ulaşmakla ilgilidir. Bu anlamda aksiyon alarak beceri ve davranışları geliştirmeyi sağlar. Çözüm odaklıdır; Problemlerin üzerinde durmak yerine çözümün nerede olduğunu araştırır.

Koçlukta nasıl bir iletişim söz konusudur?

Koçluk Nedir ve Koçluk İletişimi Nasıldır?

Koçluk Nedir ve Koçluk İletişimi Nasıldır?

Koçluk çalışmaları, odaklanılmış iletişim, dinleme ve gözlemlemeye dayalıdır. Bu iletişimin temel prensibi ön yargısızlıktır. Bu prensip karşınızda konuşan kişinin savunmaya geçmesini engelleyecek, aynı zamanda kendisi adına cevaplar vermesini kolaylaştıracaktır. Koçlar dinlerken, danışanın söylediklerine katılıp katılmadıklarını veya bir sonraki soracakları soruyu düşünmezler. Bu anlamda konuşulan konunun daha üstünde tüm ilgi danışanın üzerindedir.

Diğer bir prensip konuşulan konuyu zaten bildiğimizi farz etmemektir. Diğer türlü konuya karşı ilgimiz ve merakımız azalacaktır. Zaten bildiğimizi sandığımız durumlarda açıklık sekteye uğrar, ön yargılarımız devreye girer. Bu durum daha endişeli bir ruh hali ile koçluk yapmamıza neden olur.

Anthony Robbins’ in “Ahenk bir başkasının dünyasına girme yeteneği, ona anladığınızı hissettirmek, yani onunla kuvvetli bir bağa sahip olmaktır. Dünya haritanızdan çıkıp bütünüyle onun dünya haritasına girme yeteneğidir. Bunun temeli ise iletişimdir.” sözü koçluk nedir sorusu için bize yardımcı olabilir.

Koç ve koçluk alan danışan arasında sistemli bir diyalog söz konusudur. Koç, danışanı yönlendirmekten ziyade istediği sonuçlara ulaşmasında yardımcı olur. Diyaloğun özünde yeni bir anlayış ile aksiyonlar geliştirmek ve değişim sağlamak yatar. Yani açık hedeflerin oluşturulduğu ve içsel engellerin ortadan kaldırıldığı, kaynakların ortaya çıkartıldığı ve yeni kaynakların keşfedildiği bir süreç oluşturulur.

Koçluk özü itibari ile, danışanın potansiyelini tam olarak ortaya çıkartmak için farkındalık kazandırmak ve öğrenmesini kolaylaştırmak adına onunla çalışmaktır. Koçluğu diğer disiplinlerden ayıran şey bir tanı koyma eğiliminde olmamasıdır. Koçlukta iyileştirme ve terapi söz konusu değildir.

 

Koçluk Ne Değildir

Koç ve akıl hocalığının popüler kültürde aynı anlamda kullanıldığına denk gelebilirsiniz. Profesyonel Koçluk eğitimlerimizde katılımcılarımızdan bazen şunları duyabiliyoruz. “Çevremdekiler iyi bir koç olacağımı söylüyorlar, sık sık bana akıl danışırlar.” Akıl hocalığında sizin deneyimleriniz, varsayımlarınız ve dünyaya bakışınız hâkimdir. Anılarınız, değer verdiğiniz düşünceler ve sizde çalışmış verimli olmuş uygulamalar. Aynı zamanda bir yere kadar karşınızdaki kişiye bu şekilde destek olabilirsiniz ve faydalı da olabilirsiniz.

Peki sürekli akıl vermek kişinin gerçek potansiyelini ortaya çıkarır mı? Ve bu akıl vermelerden herkeste aynı faydayı elde etmek mümkün mü? Tabii ki akıl hocalığını bir kalemde silemeyiz.   Bu anlamda mevcut düşünce modelimiz ile yarattığımız problemlerin üstesinden gelebilmek ve değişim sağlayabilmek adına yeni bir anlayışa ihtiyacımız var. Yeni bir anlayışı benimsemek ve geliştirmek için de kişisel bir farkındalığa ihtiyacımız var. Bu farkındalığı da içeriden (Kendi kendimize müdahaleler) ve dışarıdan müdahale edilmeden objektif bir gözlemle sağlayabiliriz.

Koçluk ilişkisi, potansiyeli  ortaya çıkartmak, farkındalık kazandırmak ve öğrenmeyi kolaylaştırmak adına birlikte çalışmaktır. Bu anlamda profesyonel koçluk diğer disiplinlerden ayırılır. Çünkü  bir tanı koyma eğiliminde değildir. Profesyonel koçlukta iyileştirme ve terapi söz konusu değildir. Koç ve koçluk alan kişi arasında sistemli bir diyalog söz konusudur. Koç, danışanı yönlendirmekten ziyade istediği sonuçlara ulaşmasında yardımcı olur. Diyaloğun özünde yeni bir anlayış ile aksiyonlar geliştirmek ve değişim sağlamak yatar.  Koçluk sürecinde danışanın hedefleri netleştirilir. Aynı zamanda danışan mevcut durumu analiz eder.  Bununla birlikte ilerlemenin önündeki engelleri fark eder.

Niçin Koçluk Yetkinliğine İhtiyaç Var?

Aslında, ister profesyonel bir koç, bir lider, bir öğretmen veya bir danışman olun, birlikte çalıştığınız insanların daha üretken olmasını istiyorsanız bu tarz bir diyalog geliştirmeye ihtiyacınız olacak. Neden mi? Çünkü koçluk insanların yetenek ve becerilerini geliştirmek ve performanslarını arttırmak için oldukça faydalı bir yoldur. Bazı sorun ve zorlukların büyük problemlere dönüşmeden onların üstelerinden gelebilmede de yardımcı olacaktır. En önemlisi koçluk bireyin aradığı cevapları kendisinin bulmasına yardımcı olmayı sağlar. En nihayetinde, insanlar kendilerine sunulan çözümlerden ziyade kendi ulaştıkları çözümleri uygulamaya daha meyillidir

ICF Uluslararası Koçluk Federasyonu İçin Koçluk Nedir?

  • Koçlar insanların daha iyi amaçlar belirleyip bu amaçlara ulaşmalarına yardımcı olur.
  • Koçluk alan kişilerin daha çabuk ve daha iyi sonuçlara ulaşmasına odaklanırlar.
  • Daha fazla başarı için gerekli olan araçları, desteği ve yapıyı sağlarlar.
  • Koçluk alan kişilerden, kendi başına yapacaklarından daha fazlasını yapmalarını isterler.

‘’ Koçlar, dinlemek, gözlemlemek ve yaklaşımlarını koçluk alan kişilerin bireysel ihtiyaçlarına göre ayarlamak için yetiştirilmişlerdir. Koçluk alan kişiden çözüm ve strateji üretmesini bekler. Koçluk alan kişilerin doğuştan yaratıcı ve becerikli olduğuna inanırlar. Koçun işi, koçluk alan kişide zaten mevcut olan becerilerin, yeteneklerin ve yaratıcılığın gelişmesine destek vermektir.’’

ICF tarafından koçluk, günümüzün belirsiz ve karmaşık ortamlarında özellikle önemli olan, kişisel ve mesleki potansiyeli en üst düzeye çıkarmak için ilham veren, düşünmeye teşvik eden ve yaratıcı bir süreçte müşteri ile ortaklık ilişkisi olarak tanımlanmaktadır.

Koçlar her müşteriyi kendi hayatlarında ve çalışmalarında uzman olarak kabul eder ve her müşterinin yaratıcı, becerikli ve bütün olduğuna inanırlar. Profesyonel bir koçluk ilişkisi, koçluk sürecindeki tarafların sorumluluklarını belirten bir anlaşmayı kapsar.

Kurucu koçumuz MCC Profesyonel Koç Can Deniz Timur, Koçluk nedir? Ne değildir? üzerine yazdı… Günümüz koşullarında niçin koçluğa ihtiyaç var sorusunu yanıtladı. Aynı zamanda Koçluk nedir ile ilgili sorularınız için MCC Koç Can Deniz Timur a candeniztimur@212derece.com mail adresinden ulaşabilirsiniz. Koçluk eğitimlerimizi inceleyebilir, detaylı bilgi için +90 535 030 212 1 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Koçluk Nedir? sorusunun cevabını derinleştirmek için dilerseniz  Dünyaya Koçluk Penceresinden Bakmak kayıtlarımızı dinleyebilirsiniz.

https://open.spotify.com/show/61XXVxDO94EXhAwyGiEYao

Bir önceki yazımız olan Liderlik ve Takım Yönetimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

212 Derece Koçluk Akademisi 2023