Yaşam Pusulamız: Değerler

Değerlerinizi nasıl tanımlarsınız?

Kabul etmek gerekir cevap vermek kolay değil… Dilerseniz, bu soruya cevap vermeden önce, değerlerin ne olduğunu tanımlayalım. Değerleriniz, yaşamımız ve çalışma şeklimizi belirleyen önemli olduğuna inandığımız yaşam pusulalarımızdır. Önceliklerimizi hayatımızın istediğimiz gibi gidip gitmediğini belirleyen uyarıcılardır. Yaptığınız şeyler ve davranışlar değerlerinizle eşleştiğinde, yaşamınızdan memnun kalırsınız. Ancak bunlar kişisel değerlerinizle uyuşmadığında gerçek bir mutsuzluk kaynağı olabilir. Bu yüzden değerlerinizi belirlemek için bilinçli bir çaba sarf etmek çok önemlidir.

Aynı zamanda değerler, siz onları fark etseniz de, etmeseniz de vardır. Değerlerinizi kabul ettiğinizde ve onları onurlandıran kararlar verdiğinizde yaşamınız çok daha doyumlu olacaktır. Örneğin, rekabete değer vermiyorsanız ve oldukça rekabetçi bir ortamda çalışıyorsanız, işinizden memnun olur musunuz? Eğlence değeriniz çok ön planda ve çok ciddi bir işte çalışıyorsunuz? Kendinizi nasıl hissedersiniz? Stres ve bir iç çatışma hisseder misiniz?

Bu tarz durumların üstesinden gelebilmek için değerlerimizi netleştirmek bize yardımcı olacaktır. Kişisel değerlerimizi fark ettiğimizde, onları nasıl onurlandıracağımıza dair kararlar alabiliriz.

Yaşamımız için önemli olan soruları yanıtlayabiliriz.

Kendi işimi kurmalı mıyım?

Hangi iş benim daha uygun?

Bu fırsatı kabul etmeli miyim?

Yeni bir yol izlemeli miyim?

Beni mutlu edecek iş ne olurdu?

Gelecekten beklentilerim neler?

Tüm bu soruları yanıtlayabilmek, hayatımızdaki gerçek öncelikleri anlamak ve kendi adımıza en iyi yönü belirlemek adına DEĞERLER pusulasına ihtiyacımız var. Değerlerinizi tanımlamak ve anlamak zor ve önemli bir alıştırmadır.

Kişisel değerleriniz, kim olduğunuzun ve kim olmak istediğinizin merkezi bir parçasıdır. Hayatınızdaki bu önemli faktörlerden daha fazla haberdar olarak, onları her durumda en iyi seçimi yapmak için bir rehber olarak kullanabilirsiniz.

Hayatın bazı kararları gerçekten en çok neye değer verdiğinizi belirlemekle ilgilidir. Birçok seçenek makul göründüğünde, değerlerinize güvenmek faydalıdır ve sizi doğru yöne yönlendirmek için güçlü bir yol gösterici güç olarak kullanır.

Bir önceki yazımız olan Enneagram 3 Kapasite başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

212 Derece Koçluk Akademisi 2023