Koçluk ve Değişim

Ne güzel söylemiş şair ünlü filozof Herakleitos’un dilinden

“Her şey değişip akmada,

Bu hal beni hayran bırakmada”

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir yaşamda. Ne kadar sessiz ve dingin bir şekilde dönüşür doğada her şey. İlkbaharda yavaş yavaş canlanırken doğa bir de bakmışsınız sonbaharda renkten renge döner yapraklar. O kadar ahenk içinde değişir ki doğadaki her şey aklımızdan bile geçirmeyiz belki de “değişim” sözcüğünü.

Oysa kendi yaşamımızda ürkütür bazen değişim. Sancılı bir süreçtir, yeniliklere gebedir. İnsanlar sürekli bulundukları yerden daha iyi bir yerde olma arzusu taşısalar da direnirler değişime. Zordur hep yaptıklarımızdan farklısını yapmak.

Değişimi yaratmak için şimdiye kadar yapmadığımız bir şeyler yapmak gerekir. Kat edilecek çok büyük mesafelerden söz etmiyorum. Küçük bir adım dönüşümün başlangıcıdır kimi zaman. Kendimize dair farkındalık yaratacağımız bir küçük adım, oluşan farkındalıkla kazanacağımız özgüven içimizdeki eşsiz potansiyeli ortaya çıkaracaktır.

Koçluk; yanı başınızdadır bu noktada. Özel yaşamınızda veya iş alanlarınızda kimi zaman değişim karşısında kendinizi güçsüz hissettiğinizde yolunuza ışık tutar. Gücünüzün farkına varmanız ve bebek adımları ile yola koyulmanız için destekler koçluk sizi. Zaten değişimi yönetecek güç ve potansiyel içinizde saklıdır. Koçluk kullandığı sihirli araçlarla bunu açığa çıkarır.

“Unutmayın her şeyin odağında siz varsınız siz ve eşsiz potansiyeliniz”

Dünle beraber gitti cancağızım

Ne kadar söz varsa düne ait

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım

Mevlana Celaleddin Rumi

Figen Doğan

Life Coach

Bir önceki yazımız olan Değer Katan Girişimler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

212 Derece Koçluk Akademisi 2023