Enneagram Modeli Nedir?

Kimileri enneagramı binlerce yıllık sufi geleneğine dayandırıyor. Kimileri ise antik Yunan’a, Pers veya Hindistan’a dayandırıyor. Kaynağı neresi olursa olsun Anadolu da güçlü izlere sahip olan 9 Tip Kişilik Modeli çok güçlü bir yöntem. Bireyin özünü ve doğasını derinlemesine en iyi şekilde kavrıyor.

“Kendini tanımak demek, hayran hayran kendini seyretmek demek değildir. Onu arayıp bulmak demektir. Bu nedenle insanın hem ne olduğunu hem de ne olması gerektiğini araştırmasıdır.” ~  Sokrates   

Enneagram dokuz farklı kişilik tipinin ve dokuz farklı varoluş biçimi olduğunu söylüyor. Mizacınızda bulunan baskın niteliklerinizi, motivasyon kaynaklarınızı, tutumlarınızı, temel duygularınızla, güven ve stres durumundaki davranışlarınızı ortaya koyuyor. Bu anlamda insan benliğinin kapılarını açan bir anahtar sunuyor bize.

Mizacımız doğuştan gelen kişilik özelliklerimizdir. Bunu tohuma benzetebiliriz. Çevresel faktörler yani toprak ve sistemsel faktörler yani iklim ile de şekillenirler. Tabi ki bir Portakal tohumundan Nar elde edemezsiniz. Tohum POTANSİYELİMİZİ teşkil eder… Tohum, toprak ve iklim etkileşimi ile ortaya çıkan ağaç ise kişiliğimizdir.

Enneagram 9 Tip Mizaç

TİP 1 Mükemmeliyetçi

TİP 2 Yardımcı

TİP 3 Başaran

TİP 4 Romantik

TİP 5 Gözlemci

TİP 6 Sorgulayıcı

TİP 7 Hevesli

TİP 8 Meydan Okuyan

TİP 9 Barışçı

Nerelerde Kullanılıyor?

Dünyanın önde gelen ve en prestijli üniversitelerinden olan Stanford ve The University of Southern California de MBA programında ve Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yer alıyor.  Dünyanın önde gelen markaları Google, eBay, Yahoo, Sony, Disney, Apple, J&J, Boeing ve daha bir çok şirket Enneagram 9 Tip Kişilik Modelini kullanıyor.

Niçin Enneagram İle Koçluk?                                                                           

 • Bireyin en iyi halinde nasıl davrandığını açıklıyor.
 • Maksimum büyüme için bir gelişim haritası sunuyor.
 • Sadece tespit etmek ile kalmayarak sürekli gelişimi öngörüyor.
 • Her bir mizacın stres altında davranış kalıpları hakkında bilgi veriyor. Duygusal dayanıklılık için bir fikir sağlıyor.
 • İletişim filtreleriniz hakkında farkındalık sağlıyor; Her bir mizaç iletiyi kendine özel filtrelerden geçiriyor.
 • Geribildirimi nasıl algıladığımıza dair önemli ipuçları sunuyor.
 • Liderlik ve takım çalışmalarında güçlü yanlarınız ve gelişime açık yanlarınız için önemli stratejiler sunuyor.

Mizaç modeli bireyin en iyi halini desteklemek adına bir araç olarak kullanılır. Aynı zamanda profesyonel koçlar, danışmanlar ve mentorluk hizmeti sunanlar için bireyler ile çalışırken kendi mizaçlarından gelen güçlü yanları ve zorlukların etkisini detaylı olarak ortaya koyar.

 

Enneagram İle Koçluk

Enneagram İle Koçluk

Enneagram İle Koçluk Eğitiminin Amacı

 • Enneagram Nedir?
 • 9 Kişilik Tipi Analizi
 • Beden Kalp ve Zihin Üçgenininde Çalışmak
 • 9 Kişilik Tipi İletişim Stillerini Anlamak
 • 9 Mizaç Değerlendirme Testi ve Raporlama – Gözleme Dayalı Mülakat
 • En İyi Hal; Dönüşüm İçin Koçluk
 • Her Mizaç İçin Farkındalık Önerileri
 • Koçlar İçin Gelişim Planı

Enneagram felsefesi bireyi 9 mizaç  üzerinden değerlendirir. Her bir mizacın bilgiyi edinme motivasyonu, stres ve güven noktaları, ilişki değerleri ve motivasyon kaynakları üzerinde durur. Genel davranış modelleri ve  savunma mekanizmaları için farkındalık haritası ortaya çıkarır. Yapılacak koçluk çalışmalarında bireyin gelişimini pozitif desteklemek adına bir araç olarak kullanılır. Aynı zamanda profesyonel koçlar, danışmanlar ve mentorluk hizmeti sunanlar için bireyler ile çalışırken kendi mizaçlarından gelen güçlü yanları ve zorlukların etkisini detaylı olarak ortaya koyar.


Profesyonel Bir Koç İçin Ne Sağlar? 

Bir koç olarak gelişim alanlarınızı ortaya koyar. Güçlü yanlarınız ve zorluklarınız hakkında önemli bilgiler verir. Geribildirim alıp verme konusundaki davranışınızı ortaya koyar.  Derin bir farkındalık ile çalışmanızı sağlar. Bütünsel bir bakış açısı ile danışanların dönüşümünü destekleyecek araçlar sunar.

9 Tip Kişilik Değerlendirme ile birlikte çalıştığınız kişilerin hedefe yönelim tarzları, karar verme süreçleri ve içsel konuşmaları hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Program Lideri: Can Deniz Timur MCC, MBA

Eğitim Süresi ve Yoğunluğu: Program Online ve canlı olarak zoom platformunda gerçekleştirilecektir. Toplam Eğitim Süresi 15 Saattir. Eğitim Takvimi İnceleyiniz.

Katılım Koşulları ve Gereksinimler: 60 Saat Temel Koçluk Eğitimini tamamlamış olmak.

Sertifikasyon ve Akreditasyon: ICF Part Of Level 2 / RLaC Sertifikası

Ücret ve Ödeme Seçenekleri: 6.800 TL + K.D.V.

 

Destek ve İletişim: +90 535 030 212 1 numaralı telefondan eğitim öncesi ve sonrası sorularınız için destek alabilirsiniz.

Öğrenme Materyalleri ve Kaynaklar: Eğitim programının sunulan materyalleri, kitaplar, videolar, yazılı dokümanlara https://akademi.212derece.com/ ulaşabilirsiniz.

İlerleme Takibi ve Değerlendirme: Program başlangıcında katılımcılar https://akademi.212derece.com/ sayfasında kişisel hedef panosunu doldurur. Yine program bitiminde ihtiyaç ve strateji belirleme formunu doldurur. Akademi tarafından gerçekleştirilecek staj programlarına katılır.

Topluluk ve İşbirliği Olanakları: Akademimiz programı mezunlarına gelecekteki öğrenme ve gelişimleri için mezunlar derneği aracılığı ile ücretsiz atölyeler düzenler ve önemli bir işbirliği ağı sunar. Böylelikle mezunlar bir birini tanıma şansı bulur.

Gelecekteki İlerleme ve Kariyer Destekleri: Koçluk saatlerinin geliştirilmesi için staj programları planlanır. Sosyal sorumluluk projeleriyle öğrenme ve gelişim desteklenir.

.

Katılımcı Yorumları

Mezunlarımızın Yorumları Sizlere Yön Gösterecektir.

Gurur verici bir durumu sizlerle paylaşmak isteriz. Şu ana kadar 130 Sertifikalı koçumuz herkese açık google adresimizde koçluk eğitimlerimiz için puan verdi. Tüm koçlarımızın eğitimimiz ve akademimiz için puanlaması 5. Bu %100 memnuniyet anlamına geliyor. Çalışmalarımıza bu geribildirimin etkisi ile devam ediyoruz. Aynı zamanda tüm mezunlarımıza nasıl daha farklı katkı sağlayacağımızı her gün düşünüyoruz. Bu ortamın oluşmasına katkı sağlayan herkese çok teşekkür ederiz.

KATILIMCI

212 Derece Koçluk Akademisi 2023