Bütünleştirici Yaklaşım ile Transaksiyonel Analiz Eğitimi

Transaksiyonel analiz eğitimi hakkında;

Kurucusu olan Eric Berne tarafından 1950 lerde ortaya çıkmış ve halen ana kurama, prensiplere ve  temel ilkelerine bağlı kalınarak;  bir çok bilim insanı tarafından geliştirilmekte olan, temelini insan ilişkilerinden alan, iletişimin insanları nasıl şekillendirdiği ve gözlemlenebilen davranışların analiz edilmesini mümkün kılan bir psikoterapi kuramıdır.

Eric Berne’in ifadesiyle  “ İletişim belirli ve kesin kalıplar içeren oyunlardır.” “insanlar Prens ve Prensesler olarak dünyaya gelirler ancak zamanla kurbağaya dönüşürler, TA’nın amacı kurbağaya dönüşen insanları tekrar Prens ve Prensesler haline getirmektir” Biz hemen hemen tüm kararlarımızı erken çocukluk döneminde gerekli bilgi ve bu bilgileri kıyaslayacağımız verilerden yoksun olarak alıyoruz.  Erken çocukluk döneminde kullandığımız stratejileri farkında olmadan halen sürdürüyor, tekrarlıyoruz.

Gelişen teknoloji , günden güne zorlaşan hayat koşulları sebebiyle bağımlılıklar ile dolu bir dünyada yaşıyoruz. Sorumluluklar beraberinde kuralları, kurallar belirli kısıtlamaları ve şartlar bazı engelleri ortaya koyuyor. Farklı ve bilinçli yaklaşımlarla; yaşamdan daha keyifli, farkında ve pozitif bir döngüye sahip olabiliriz.

Bu eğitimde öncelikle koçlar olarak, kendinize yapacağınız içsel keşif yolculuğunda bir çok sürprizle karşılaşacaksınız; Bazen güçlü olduğunuzu düşündüğünüz yanlarınızın hayatınızda sizi mutsuz eden ve sınırlandıran zayıflıklar olduğu paradoksu ile tanışacak, alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçireceksiniz. Bu zamana kadar farkına varmadığınız belki indirgediğiniz tüm yönlerinizi tekrar keşfedecek, pozitif yönde değişim sağlayacak, hayatınızı dengede tutabilecek, eski kurgunuzun dışında, farkında olarak, sezerek ve eskiden yapmış olduğunuz seçimlerin, benimsediğiniz ve uyguladığınız stratejilerin size yaşattığı problemleri yeni kararlarla değiştireceksiniz.

Programda Nelere Yanıt Bulabiliriz?

Koçlar olarak öncelikle kendimizin farkında olmak, danışanlarımıza sunduğumuz hizmetin kalitesini ve mesleki gelişimimizi yükseltecektir.  Dolayısı ile hem bizlerin hem de danışanlarımızın aşağıdaki sorularına TA ile yanıt bulmamız mümkün;

Yaşamınızda devamlı aynı senaryoları mı yaşıyorsunuz, sürekli tekrar ettiğini düşündüğünüz bir döngü içinde misiniz?

Bazı insanlarla ilişkilerinizde problemler yaşıyor, “Bu benim başıma her zaman geliyor” dediğiniz neleri yaşıyorsunuz?

Kendinizi genellikle içinden çıkılması zor durumlarda mı buluyorsunuz? Şanssız olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?

Sizi sık sık özür dilemek zorunda hissettiren ilişkileriniz var mı?  ya da her zaman başka insanların mutluluğunu kendi yapmak istediklerinizin önüne mi koyuyorsunuz?

Hayır demekte zorlanıyor musunuz?

Birebir iletişimlerinizde nasılsınız? Zamanınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sosyal ortamlarda nasıl davranıyorsunuz?

Meraklarınızı, keşfetme duygunuzu, sorularınızı ne ölçüde kullanıyorsunuz? Her bir Ego durumuna ne şartlarda giriyor, nasıl davranıyor ve nasıl yanıtlar alıyorsunuz?

Hangi yaşam pozisyonlarına ve yaşam kurgusuna sahipsiniz ve farkında olmadan bunları nasıl kullanıyorsunuz?

Yeteneklerinize, becerilerinize, güçlü yanlarınıza ve seçeneklerinize olan inancınızı nasıl yükseltebilirsiniz.

Ne oluyor da OK olmama ya da OK değiller kararları alıyoruz? Kısıtlı inançlarımızın eylemlerimizi etkilediği, sınırlandırdığı ve potansiyelimizi tam olarak kullanmamızı engelleyen neler var? Neden eski inançlarımızla çözüm aramak peşindeyiz.

Programın Hedefi

Koç ve Koçluk İlişkisi İçin Faydaları;

  • Bir kişilik kuramı olarak, hem kendimizin hem danışanlarımızın kişiliklerini davranışsal açıdan gözlemlememizi sağlar.
  • Koçlar olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz iç görü ve söylenenlerin arkasındakileri duymak, görmek ve anlamak yolunda sezgilerimizi geliştirir.
  • Varsayımlarımız, inançlarımız, kararlarımız ve kurallarımızı farklı bir bilinçle ele almamızı, gereken değişimleri kolaylıkla yapabilmemize imkan tanır.
  • Gerek kendimizde gerekse danışanlarımızda sıkça gözlemlediğimiz “gerçek problemi tam olarak görememe ya da tam olarak nasıl başa çıkılabileceğini bilememe” durumlarında “indirgemelerimizin” farkında olarak mükemmel çözümlemeler sunar.
  • Yarattığı farkındalıklarla seçimlerimizi yaparken, kararlarımızı alırken bilinçli ve içsel bir çözümleme ile motivasyon sunar.
  • Bakış açılarımızı geliştirerek, süreci gözden kaçırmamamızı, resmin tamamını netlikle görebilmemizi sağlar.

Kişisel Olarak Faydaları;

  • Bir iletişim kuramı olarak gerek kişisel hayatımızda, gerekse iş ortamında sistemlerin ve ilişkilerin analiz edilmesine olanak sağlar.
  • İlişkilerimizi nasıl yönettiğimizi, kendimiz, danışanlarımız, tüm iletişim içinde olduğumuz insanlar, topluluklar, sosyal ve iş yaşamımıza ait davranış kalıplarının altını çizer.
  • Bir Çocuk gelişim kuramı olarak; Çocukluk yaşlarımızdaki stratejilerimizi farkında olmadan ne şekilde tekrar ettiğimizi ve sonuçta bizi engelleyen ve sınırlandıran alışkanlıklara nasıl evrildiğini görebiliriz.
  • Çevremizdeki güç oyunlarının farkına varabilmemiz ve sağlıklı ilişkiler geliştirebilmemizi mümkün kılar.

 

Transaksiyonları Farkındalık Anketimize buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

KATILIMCI

212 Derece Koçluk Akademisi 2023